معرفی سازه‌های CFTB

سازه‌های Concrete Filled Tube-Through Bolt Connection) CFTB) انحصاری کنسرسیوم سازه‌های CFTB می باشد. در حقیقت سازه‌های CFTB ستون‌های فولادی HSS پر شده با بتن و تیرهای فولادی I شکل با اتصال تیر به ستون توسط ورق انتهایی و پیچ‌های عبوری از داخل ستون می‌باشد.


سازه‌های CFTB سازه‌های CFTB


معرفی سازه‌هایCFT:

هدف اولیه‌ی ایجاد سازه‌های CFT حفاظت ستون‌های فلزی در برابر حریق بوده است. پس از تحقیقات صورت گرفته در اواسط قرن ۱۹ اولین آیین‌نامه‌های مرتبط با CFT در کشورهای آمریکا و ژاپن تدوین گشته است. گستره کاربرد سازه‌های CFT در قرن ۲۱ از ساختمان‌های کوتاه مرتبه تا برج‌های بلند مرتبه خصوصا در مناطق لرزه خیز را شامل می‌شود. کشورهای آمریکا، ژاپن، چین، تایوان، استرالیا، مالزی، امارات و... از پیشتازان استفاده از سازه‌های CFT می‌باشند. سازه‌های Concrete Filled Tube) CFT) متشکل از تیرهای I شکل فولادی و ستون‌های مرکب است. ستون های مرکب در این سیستم قوطی‌های فولادی (HSS) هستند که با بتن پر می شوند.


سازه‌های CFTB


مقطع فولادی ستون به دوصورت تولید می‌گردد، روش اول همان روش سنتی مقاطع دست ساز و روش دوم استفاده از مقاطع تک درز نورد شده کارخانه‌ای است که در اصطلاح HSS (Hollow Structural Section) نامیده می‌شوند.


سازه‌های CFTB سازه‌های CFTB سازه‌های CFTB


HSS نوعی پروفیل فولادی با سطح مقطع توخالی است که دارای هندسه بسته، بدون گوشه های تیز و با ظاهری جذاب می‌باشد. این مقاطع به دلیل تولید صنعتی، نسبت به مقاطع سنتی دست‌ساز هم از نظر کیفیت جوش و هم از نظر اعوجاج و رواداری، از کیفیت به مراتب بالاتری برخوردارند. استفاده از مقاطع HSS در ستون‌های CFT دارای مزایای متعددی است.

معرفی اتصال Through Bolt با ورق انتهایی:


سازه‌های CFTB


اتصالات صلب در قاب های خمشی ویژه و متوسط شامل ورقهای سخت کننده تحت عنوان ورق پیوستگی (Continuity Plate) مقابل بال های فشاری و کششی تیر می باشد که در سازه‌های CFTB به صورت پیچ‌های میانگذر با ورق انتهایی می‌باشد. اتصالات ساده تیر به ستون های CFTB تفاوت عمده ای با مباحث متداول ندارد و به طور کامل در AISC-DG24 ارائه شده‌است. سرعت نصب این اتصال و شکل پذیری آن بسیار بیشتر از اتصالات صلب مرسوم بوده و همچنین حذف جوشکاری داخل ستون امکان نظارت بیشتر بر کیفیت جوشکاری را فراهم می‌نماید.


سازه‌های CFTB


درباره ما

گروه طراحی سازان، ارائه دهنده راه حل‌های سازه‌ای، طراحی سازه، کنترل و تضمین کیفیت

تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان کاووسی‌فر، کوی وطنی، شماره ۴

۰۲۱-۸۸۵۳۴۱۳۸-۹

info@sazanco.com

گالری تصاویر

Top of Page