کتاب اتصالات پیش‌پذیرفته

کتاب اتصالات پیش پذیرفته

در کشور آمریکا، یکی از استانداردهایی که از سال 2005 تولید و مورد استفاده قرار گرفت ، اتصالات پیش‌پذیرفته برای قاب‌های خمشی فولادی ویژه و متوسط در کاربردهای لرزه‌ای، بود. این استاندارد شماره 358 ANSI را دارد و توسطAISC تهیه شده است. هدف این استاندارد ایجاد بستری مطمئن برای طراحی اتصالات گیردار در قاب‌های خمشی برای مناطق لرزه‌خیز می‌باشد. در صورت عدم استفاده از این استاندارد باید از آزمایش برای اثبات عملکرد اتصال در هر پروژه استفاده شود. مبنای اصلی این استاندارد مطالعات آزمایشگاهی (که عمدتا توسطFEMA هدایت شده بود)، در کنار مطالعات گسترده عددی و تحلیلی می¬باشد. به این استاندارد در سال 2009 یک ضمیمه اضافه شد و در سال 2010 ویرایش دوم آن منتشر گردید. ضمیمه‌ی دوم در سال 2014 و پيش‌نویس ویرایش سوم آن در سال 2015 تولید گردید. در حال حاضر تعداد هفت اتصال به صورت پيش‌پذیرفته در این استاندارد قابل استفاده است. مقرر است ویرایش سوم در سال 2016 متشر شود.
دستورالعمل مورد استفاده در طراحی سازه‌های فولادی در ایران (مبحث دهم مقررات ملی)، در ویرایش سال 92 ادبیات استفاده از اتصالات پيش‌پذیرفته را در بند 10-3-13 جاری نمود. مقررات مندرج در این بند عمدتا از ویرایش دوم استاندارد 358 پيروی می‌کند در مواردی نیز اختلاف‌هایی وجود دارد.
با توجه به آنکه مبحث دهم به صورت کامل و جامع ضوابط این اتصالات را مطرح نکرده است و از طرفی عمدتا به بحث‌های طراحی پرداخته، بر آن شدیم تا مجموعه کاملی از ضوابط طراحی ساخت و بازرسی این اتصالات را تهیه نماییم تا سهمی هر چند اندک در تولید سازه‌ی سالم در کشور عزیزمان داشته باشیم. برای نیل به این هدف، ترجمه‌ی استاندارد 358 به همراه راهنما و مثال‌های طراحی در دستور کار قرار گرفت.رای دادن به این مورد
(2 آرا)

درباره ما

گروه طراحی سازان، ارائه دهنده راه حل‌های سازه‌ای، طراحی سازه، کنترل و تضمین کیفیت

تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان کاووسی‌فر، کوی وطنی، شماره ۴

۰۲۱-۸۸۵۳۴۱۳۸-۹

info@sazanco.com

گالری تصاویر

Top of Page